כיצד נמנע סתימות במערכת הביוב הביתית והעירונית?

סתימות ותקלות ברשת הביוב מהוות מטרד סביבתי ומפגע תברואתי – העלולות לגרום למפגעי ריח, נזקים לרכוש, הופעת מזיקים, כמו חולדות ומקקים, ובעיקר מהוות סכנה ממשית לבריאות הציבור.

מערכת הביוב העירונית הינה מערכת פתוחה, המאפשרת השלכת מוצרים וחומרים שונים לתוכה דרך בתי השימוש הפרטיים והציבוריים. על כן, חישבו פעמיים טרם השלכתם של חומרים שונים לאסלה וזכרו כי כל השלכה לאסלה משליכה על הסביבה כולה.

ברוב המקרים, הגורם העיקרי של סתימות ותקלות ברשת הביוב הינו השלכתן לאסלה הביתית של יחידות פסולת ממוצרי היגיינה שונים, כגון: מגבונים לחים, חיתולים לשימוש חד פעמי, תחבושות סניטריות, מקלות לניקוי אוזניים וכו'. עובדה מעניינת, ולא כל כך מפתיעה, היא שהגורם העיקרי לסתימות ביוב בעולם כולו (וגם בישראל) הינו השלכת מגבונים לאסלה. על כן, בארצות רבות ברחבי העולם קיים חוק האוסר על השלכת מגבונים לחים לאסלות.

זיכרו - הקפדה על השלכת מוצרי היגיינה וחומרים שונים (שאינם נייר טואלט) לפח האשפה יכולה להביא לצמצום משמעותי בכמות סתימות הביוב והמטרדים הנלווים אליהן - כך נקדם את השמירה על איכות הסביבה ונחיה בסביבה נעימה ובריאה יותר עבור כולנו.